Blog
„Za Zasługi dla Pożarnictwa” - historia medalu

Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został ustanowiony przez Główny Związek Straży Pożarnych RP w 1926 roku. Odznaczenie to przyznawane jest strażakom za wyróżniającą się działalność, energiczne i planowe kierownictwo, a także bohaterstwo i odwagę podczas akcji gaśniczych i ratowniczych. Jak wyglądały początki tego odznaczenia oraz czy istnieje ono do dzisiaj?
Przeczytaj więcej
Obchody 11 listopada w II RP

19 lat po wydostaniu się Polski z zaborów, w dniu 11 listopada 1937 r. odbyły się pierwsze pełnowymiarowe obchody Święta Niepodległości. Święto państwowe to zostało ustanowione przez ustawę sejmową z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Mimo że data 11 listopada była dyskusyjna, prezydent Ignacy Mościcki zdecydował się na podpisane ustawy i zapoczątkowanie wieloletniej tradycji w naszym kraju. Co prawda oficjalne obchody święta w II RP odbyły się jedynie dwa razy, jednak pamięć wśród rodaków nie pozwoliła na utratę pamięci o niepodległej Polsce. Jak wyglądały pierwsze obchody Święta Niepodległości w II RP?
Przeczytaj więcej
Policyjni snajperzy - jak praca różni się od filmów akcji?

Przeczytaj więcej
Historia munduru 2010

Prace nad nowym mundurem Wojska Polskiego trwały od 2007 do 2010 roku, a w toku projektowania nie zabrakło również konsultacji z żołnierzami pracującymi w Iraku i Afganistanie. Celem było stworzenie munduru bardziej funkcjonalnego, lepszego jakościowo oraz z lepszym kamuflażem. Finalnie projekt zakończył się sukcesem, a innowacyjne rozwiązania tekstylne zaskoczyły samo NATO oraz zainteresowało wojska amerykańskie. Jak wyglądała droga do stworzenia munduru 2010?
Przeczytaj więcej
Czy w 2020 zmienią się mundury policyjne?

Mundur przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji stanowi w myśl obowiązujących zasad nośnik kompetencji oraz odzież ochronną dla policjantów. Uniform przeznaczony dla funkcjonariuszy Policji ma długą i burzliwą historię, a po zakończeniu II wojny światowej był wielokrotnie zmieniany i projektowany na nowo. Obecne zmiany wprowadzane są stopniowo od 2018 roku, a zakończenie wymiany umundurowania Policji planowane jest na 2021. Co zmienia się w umundurowaniu Policji oraz jak będzie wyglądał strój służbowy?
Przeczytaj więcej
101 rocznica Policji w Polsce

24 lipca to każdego roku długo wyczekiwana data przez funkcjonariuszy Policji. Tego dnia przypada tradycyjnie Święto Policji. Dla podkreślenia rangi wydarzenia funkcjonariuszom przyznawane są awanse, nominacje i odznaczenia dla szczególnie zasłużonych policjantów. Co roku w uroczystościach państwowych uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych, stowarzyszeń oraz osób najważniejszych, czyli funkcjonariuszy polskiej Policji. W tym roku przypada już 101 rocznica utworzenia polskiej Policji Państwowej.
Przeczytaj więcej
Straż Graniczna w czasie epidemii COVID-19

Przeczytaj więcej
Umundurowanie Straży Granicznej po zmianach w kwietniu 2020

Mundury straży granicznej przeszły długą drogę aż do wypracowania formy, którą reprezentują obecnie. Ze względu na rangę wykonywanego zawodu ich wzory zostały zastrzeżone, co w praktyce oznacza, że nie mogą być noszone przez nieupoważnione osoby cywilne. Dokładną formę obecnego umundurowania opisuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dokumencie można się zapoznać z każdym elementem odzieży, który jest charakterystyczny dla Strażnika Granicznego.
Przeczytaj więcej
Szkoła bez terroru

Przeczytaj więcej
Zapomniany karabin wz. 38M - o innowacyjnej polskiej konstrukcji, która trochę zaginęła w historii

Przeczytaj więcej