Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Baretki – czym są i jak je nosić?
Baretka to forma odznaczenia wojskowego, która może przybierać postać honorową, jak i reprezentować konkretne zasługi bądź wydarzenia. Oprócz baretek Wojska Polskiego równie popularne są baretki reprezentujące takie odznaczenia, jak Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju czy też Medal Za Zasługi Dla Związku Zawodowego Strażaków PSP "FLORIAN".
Czytaj więcej
Jakie są poszczególne stopnie wojskowe i ich odpowiedniki w cywilnym świecie?
Przez wiele lat działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ich jednostkach kształtowała się wewnętrzna struktura tytułów wojskowych. Powstałe rodzaje stopni wojskowych służą do organizacji żołnierzy oraz określają rangę i pozycję każdego z nich w ogólnej hierarchii jednostki. Pomagają również sklasyfikować doświadczenie i umiejętności funkcjonariuszy, jakie zdobyli oni do tej pory w trakcie swojej kariery wojskowej. Jakie tytuły mogą zdobyć członkowie armii i czy mają one swoje odpowiedniki w cywilnym świecie?
 
Czytaj więcej
Wymagania dotyczące odzieży i obuwia ratowników medycznych
Ratownicy medyczni są narażeni w swojej pracy na różne niebezpieczne sytuacje, które wymagają od nich podjęcia szybkich i skutecznych działań. W związku z tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo oraz komfort pracy, precyzyjnie określono zalecenia dotyczące umundurowania i obuwia, jakie mogą nosić funkcjonariusze tej jednostki. Dokładne wymagania odzieży ratownictwa medycznego znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18.10.2010 r. 
Czytaj więcej
Jakie elementy składają się na standardowy strój ratownika medycznego?

Umundurowanie ratowników medycznych jest niezwykle charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne, a ich stroje, podobnie jak członków innych służb mundurowych, są precyzyjnie określone przez odpowiednie rozporządzenia. Ubrania te muszą spełniać wysokie standardy i zapewniać funkcjonariuszom zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo podczas codziennej, często wymagającej pracy. Jak więc wygląda strój ratownika medycznego i jakich elementów nie może w nim zabraknąć? Czytaj dalej i poznaj jego wszystkie kluczowe komponenty. 

Czytaj więcej
Jakie są różnice między stopniami policyjnymi a wojskowymi?

Zarówno w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Policji występuje hierarchia stopni, która umożliwia uporządkowanie rang i stanowisk. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie jasnej struktury dowodzenia i zarządzania, co pozwala na efektywną organizację działań i zapewnienie bezpieczeństwa. Stopnie określają także odpowiedzialności i uprawnienia każdego pracownika tych jednostek. Jakie są różnice w stopniach policyjnych i wojskowych?

Czytaj więcej
Tytuły wojskowe - jakie są i czym się wyróżniają?

Struktura i hierarchia stopni nadawanych żołnierzom formowała się na przestrzeni setek lat działalności Wojska Polskiego, a wprowadzanie różnych tytułów wojskowych miało na celu zorganizowanie i skategoryzowanie personelu oraz określenie ich poziomu odpowiedzialności i władzy w danej jednostce wojskowej. Stopnie są również używane do wskazania poziomu doświadczenia i umiejętności, które dany żołnierz lub oficer zdobył podczas swojej kariery wojskowej.

Czytaj więcej
Softshell - jak to działa?
Softshell to nowoczesna tkanina wykorzystywana do szycia odzieży outdoorowej, sportowej, turystycznej oraz wspinaczkowej. Wyjątkowe właściwości tego materiału sprawiły, że pokochały go miliony użytkowników na całym świecie. Co wpłynęło na tak olbrzymi sukces?
Czytaj więcej
MultiCam - historia kamuflażu

Mimo zwiększającego się zastosowania na polach walki sprzętu opto-elektronicznego, sztuka kamuflażu wciąż pozostaje ważnym elementem ubioru. Jej zadaniem jest zmniejszanie kontrastu pomiędzy żołnierzem a otoczeniem, co pozwala skutecznie chronić ludzi oraz sprzęt przed wzrokiem przeciwnika. Doskonałym przykładem popularnego wzoru kamuflażu jest MultiCam.

Czytaj więcej
Saszetki ogrzewające, czyli jak komfortowo nie marznąć

Saszetki ogrzewające do dłoni i palców stóp to cenne wyposażenie na służbie w niskich temperaturach. Niewielka, jednorazowa saszetka zajmuje mało miejsca, dzięki czemu zmieści się w kieszeni munduru lub stroju służbowego. Warto więc pomyśleć o takim wyposażeniu, które znacznie podnosi komfort pracy podczas wykonywania powierzonych zadań.

Czytaj więcej