Do głównych zadań Straży Granicznej należy ochrona granicy państwowej. Pojęcie to jest tak szerokie, że funkcjonariusze muszą przyswoić sobie wiedzę z naprawdę wielu różnych dziedzin, żeby móc ten prawidłowo wypełniać swoją funkcję.
Jako jeden z wieloletnich członków zespołu Sortmund pomyślałem, że 18 lat mojej służby w Straży Granicznej, to pewnego rodzaju przygody, którymi warto się podzielić. W tym czasie miałem okazję poznać wspaniałych ludzi, którzy inspirują mnie do dziś. Odwiedzić miejsca, do których pewnie w innych okolicznościach bym się nie wybrał.
Wiele mówi się o mundurach wojskowych w okresie II Wojny Światowej, o tym jak zmieniał się ich wygląd, jaką rolę w ich designie odegrała reforma umundurowania. Wszystkie te kwestie dotyczą mundurów mężczyzn. Jak jednak przedstawiała się kwestia umundurowania kobiet? Jak wyglądały ich stroje wojskowe? Sprawdźmy!
II Wojna Światowa, to zdecydowanie najciekawszy okres, jeśli chodzi o wygląd ówczesnych mundurów wojskowych. W Polsce, niemały wpływ na ich ostateczny wygląd miała reforma umundurowania, która została przeprowadzona w latach 1935-1937. Najważniejszą zmianą, którą podejmowała, była zmiana dotycząca koloru mundurów wojskowych. Kolor szarozielony, który obowiązywał Legionistów, został zmieniony na stalowoszary. To jednak nie jest jedyna modyfikacja jaka nastąpiła, jeśli chodzi o wygląd polskiego munduru wojskowego w okresie II Wojny Światowej.