Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

101 rocznica Policji w Polsce

2020-06-26
101 rocznica Policji w Polsce24 lipca to każdego roku długo wyczekiwana data przez funkcjonariuszy Policji. Tego dnia przypada tradycyjnie Święto Policji. Dla podkreślenia rangi wydarzenia funkcjonariuszom przyznawane są awanse, nominacje i odznaczenia dla szczególnie zasłużonych policjantów. Co roku w uroczystościach państwowych uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych, stowarzyszeń oraz osób najważniejszych, czyli funkcjonariuszy polskiej Policji. W tym roku przypada już 101 rocznica utworzenia polskiej Policji Państwowej.

Historia Święta Policji

Święto Policji zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 21 lipca 1995 r. podczas przeprowadzania nowelizacji ustawy o Policji. Od tego czasu każdego roku obchodzone jest przez Policję dnia 24 lipca, jako pamiątka powołania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej. Dzień ten mimo swojego wyjątkowego charakteru nie jest jednak wolny od pracy dla funkcjonariuszy z całego kraju, jednak mogą oni poczuć wdzięczność za ich codzienną pracę, ryzyko i poświęcenie. Dla wielu z nich czas ten oznacza również szansę na otrzymanie awansu, nominacji lub odznaczenia za szczególne zasługi. Kalendarium Święta Policji uwzględnia wszystkie ważne daty dla tej formacji. I tak w dniu 24 lipca 1919 została powołana polska Policja Państwowa, która istniała do dnia 15 sierpnia 1944 r. Następnie 7 października 1944 r. do życia powołana została Milicja Obywatelska, której święto wraz ze Służbami Bezpieczeństwa obchodzono w dniu 7 października aż do 1989 r. Lata 90. XX w. przyniosły jednak w dniu 6 kwietnia 1990 r. ponowne powołanie Policji. I tak zgodnie ze wspomnianą już datą ustanowienia, od 21 lipca 1995 r. Święto Policji obchodzone jest do dzisiaj w dniu 24 lipca.

Obchody Święta Policji

Obchody Święta Policji tradycyjnie rozpoczynane są już w dzień poprzedzający - 23 lipca. W tym czasie w Komendzie Stołecznej Policji organizowana jest uroczystość, na której wręczane są odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska służbowe. Ponadto pracownikom Policji wręczane są policyjne odznaczenia i wyróżnienia, wśród których dużą popularnością cieszą się:
  • medale za zasługi dla Policji,
  • medale za długoletnią służbę,
  • krzyże zasługi za dzielność,
  • odznaki „Zasłużonego Policjanta”.
Uroczystości towarzyszą liczne przemowy i podziękowania za służbę oraz reprezentowane przez funkcjonariuszy wartości. W dniu Święta Policji nie zapomina się również o policjantach poległych na służbie. Specjalne delegacje wraz z wieńcami lub wiązankami udają się pod tablice i pomniki upamiętniające te przykre wydarzenia. Najbardziej znanymi z nich jest pomnik ku czci funkcjonariuszy Policji zamordowanych w Katyniu w 1940 r. oraz Pomnik Pamięci Pomordowanych Policjantów, który przypomina o śmierci 395 funkcjonariuszy policji zamordowanych przez NKWD i Niemców w 1940 r.

Święto Policji – czas podziękowań za służbę

Święto Policji w dniu 24 lipca obchodzone jest w całym kraju. Podczas licznie organizowanych uroczystości każdorazowo padają słowa podziękowania nie tylko dla osób zasłużonych, ale również młodych ludzi, którzy wzięli na siebie ryzyko utraty zdrowia i życia wpisane w zawód policjanta. Bycie policjantem to nie tylko codzienna, trudna praca, ale również honor i zaszczyt wynikający ze służenia innym ludziom. Każde stanowisko jest więc tak samo ważne. Podczas zeszłorocznych obchodów Komendant Główny Policji wypowiedział słowa „to szczególny zawód dla wyjątkowych ludzi” i trudno się z nim nie zgodzić.
Foto: Policja.pl
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel