Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wojsko Polskie

( ilość produktów: 1517 )

Umundurowanie Wojska Polskiego

Umundurowanie Wojska Polskiego jest przeznaczone dla przedstawicieli wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierzy i jednostek wojskowych. Są to mundury zastrzeżone prawnie tylko dla żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Różnią się w zależności od stopnia oraz przynależności do konkretnej jednostki.

Mundury Wojska Polskiego noszą członkowie Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Ponadto wyróżniamy ubiór polowy i służbowy, wyjściowy, galowy, specjalny, ćwiczebny i wieczorowy.

Polowe mundury Wojska Polskiego

Tego typu umundurowanie Wojska Polskiego obowiązuje żołnierzy podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, podczas podróży służbowej, kiedy wynika to z obowiązku noszenia polowego munduru, a także w trakcie ćwiczeń, szkoleń i alarmu. Dotyczy to wszystkich żołnierzy, wyjątek stanowi Marynarka Wojenna, która nosi w wyżej wymienionych sytuacjach ćwiczebny ubiór w granatowym kolorze.

Mundury Wojska Polskiego polowe składają się z beretu (nie obowiązuje on w Siłach Powietrznych), kapelusza, kiedy żołnierz wykonuje swoje obowiązki poza granicami państwa, furażerki dla Sił Powietrznych oraz zimowej czapki, sprawdzającej się przy niskich temperaturach. Co więcej, żołnierz ma obowiązek noszenia specjalnych spodni polowych, pasa, trzewików, koszulki, bluzy, rękawic, a także ubrania ochronnego w zależności od warunków atmosferycznych.

Wyjściowe mundury Wojska Polskiego

Wyjściowe umundurowanie Wojska Polskiego jest charakterystyczne zarówno dla indywidualnych, jak i zbiorowych wystąpień Sił Zbrojnych. Dla każdej z grup jest przeznaczony inny ubiór, aby poszczególne jednostki mogły się odpowiednio wyróżniać. Wojska Lądowe noszą mundur w kolorze khaki oraz koszulę lub bluzę w tym samym lub białym kolorze. Ubiór Sił Powietrznych jest koloru stalowego, koszula lub bluza może być biała. Mundury Marynarki Wojennej charakteryzują się kolorem granatowym bądź białym, z kolei koszula i koszulo bluza zawsze są w białym kolorze.

pixelpixel