Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Straż Graniczna

( ilość produktów: 796 )

Umundurowanie Straż Graniczna

Mundury SG charakteryzują się wzorami zastrzeżonymi, co oznacza, że są przeznaczone tylko dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i nie mogą być noszone przez osoby cywilne. Straż Graniczna otrzymała swoje mundury dopiero w 1999 roku, wówczas weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące nowego umundurowania SG. Do tego czasu funkcjonariusze Straży Granicznej nosili takie same mundury, jak Wojsko Polskie. Rok 1999 był zatem przełomowy dla SG w zakresie umundurowania. Początkowo mundur SG składał się z czapki garnizonowej, zielonego beretu, skórzanego lub poliamidowego pasa, oznaki orła państwowego, na której znajdował się napis STRAŻ GRANICZNA i odpowiednich dystynkcji.

Mundury SG – zmiany

Prace nad projektowaniem nowych mundurów dla Straży Granicznej nie zakończyły się w roku 1999. Kolejne zmiany zostały wprowadzone 3 lata później, kiedy m.in. ubiór służbowy uzupełniono o inne elementy, jak np. furażerki, koszule w trzech różnych wersjach i kurtki w kolorze czarnym. Umundurowanie Straży Granicznej przechodziło jeszcze wiele zmian w kolejnych latach. Dotyczy to ubioru służbowego, wyjściowego, polowego i galowego. Straży Granicznej przysługuje też ubranie z nadrukiem maskującym, które jest przystosowane do złych warunków atmosferycznych, a także podobne mundury SG w wersji letniej. Taki ubiór składa się z kurtki i spodni wykonanych z wodoszczelnego i paroprzepuszczalnego materiału. Tkanina jest koloru oliwkowego, jednak nadruk maskujący stanowi połączenie ciemnej i jasnej zieleni, brązu oraz czerni.

W naszym sklepie dostępne się umundurowanie Straży Granicznej zgodne z aktualnymi przepisami i wymogami. Posiadamy też baretki, emblematy naramienne, identyfikatory imienne, pochewki polowe i służbowe oraz otoki do czapki garnizonowej.

pixelpixel