Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Umundurowanie

Straż Graniczna w czasie epidemii COVID-19
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość państw zdecydowała się na zamknięcie swoich granic z troski o zdrowie  obywateli. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która od dnia 15 marca 2020 r. przywróciła tymczasowo kontrolę na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, zachowując ją na granicy zewnętrznej z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Wjazdy i wyjazdy z kraju odbywają się tylko w wyznaczonych miejscach, co w połączeniu z kontrolami w portach morskich i na lotniskach wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników Straży Granicznej.
Czytaj więcej
Umundurowanie Straży Granicznej po zmianach w kwietniu 2020

Mundury straży granicznej przeszły długą drogę aż do wypracowania formy, którą reprezentują obecnie. Ze względu na rangę wykonywanego zawodu ich wzory zostały zastrzeżone, co w praktyce oznacza, że nie mogą być noszone przez nieupoważnione osoby cywilne. Dokładną formę obecnego umundurowania opisuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dokumencie można się zapoznać z każdym elementem odzieży, który jest charakterystyczny dla Strażnika Granicznego.

Czytaj więcej
Umundurowanie wz. 2010

Nad nowym wzorem umundurowania polowego pracę rozpoczęto na początku XXI wieku. Doświadczenia z misji w Iraku i Afganistanie dowiodło, iż ówczesny mundur wz. 93 jest niefunkcjonalny i niedostosowany w stosunku do obecnego pola walki. W związku z tymi faktami w maju 2007 roku Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło rozpocząć pracę nad nowym umundurowaniem. Informację tą opinii publicznej przekazał  gen. Waldemar Skrzypczak.

 

 

Czytaj więcej
Kiedyś to były mundury – historia strojów wojskowych w okresie II WŚ.
II Wojna Światowa, to zdecydowanie najciekawszy okres, jeśli chodzi o wygląd ówczesnych mundurów wojskowych. W Polsce, niemały wpływ na ich ostateczny wygląd miała reforma umundurowania, która została przeprowadzona w latach 1935-1937. Najważniejszą zmianą, którą podejmowała, była zmiana dotycząca koloru mundurów wojskowych. Kolor szarozielony, który obowiązywał Legionistów, został zmieniony na stalowoszary. To jednak nie jest jedyna modyfikacja jaka nastąpiła, jeśli chodzi o wygląd polskiego munduru wojskowego w okresie II Wojny Światowej.
Czytaj więcej