Mundury straży granicznej przeszły długą drogę aż do wypracowania formy, którą reprezentują obecnie. Ze względu na rangę wykonywanego zawodu ich wzory zostały zastrzeżone, co w praktyce oznacza, że nie mogą być noszone przez nieupoważnione osoby cywilne. Dokładną formę obecnego umundurowania opisuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dokumencie można się zapoznać z każdym elementem odzieży, który jest charakterystyczny dla Strażnika Granicznego.
Nad nowym wzorem umundurowania polowego pracę rozpoczęto na początku XXI wieku. Doświadczenia z misji w Iraku i Afganistanie dowiodło, iż ówczesny mundur wz. 93 jest niefunkcjonalny i niedostosowany w stosunku do obecnego pola walki. W związku z tymi faktami w maju 2007 roku Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło rozpocząć pracę nad nowym umundurowaniem. Informację tą opinii publicznej przekazał gen. Waldemar Skrzypczak.
Wiele mówi się o mundurach wojskowych w okresie II Wojny Światowej, o tym jak zmieniał się ich wygląd, jaką rolę w ich designie odegrała reforma umundurowania. Wszystkie te kwestie dotyczą mundurów mężczyzn. Jak jednak przedstawiała się kwestia umundurowania kobiet? Jak wyglądały ich stroje wojskowe? Sprawdźmy!