Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Umundurowanie

Jaką kaburę policyjną wybrać do poszczególnych rodzajów broni?
Kabury pełnią kluczową rolę w przenoszeniu broni, uwzględniając rodzaj broni, komfort noszenia, dostępność i sposób dobycia. Wyróżnić możemy Kabury IWB i AIWB, kabury OWB czy też typu Drop Leg Holster. Kabury nie służą tylko do broni palnej; służby mundurowe używają ich także do gazu pieprzowego i pałek teleskopowych. Bezpieczeństwo i efektywność przenoszenia broni to priorytet. Dowiedz się więcej w tym wpisie!
Czytaj więcej
Jakie są różnice w mundurach policji a straży miejskiej?
Porównujemy mundury policji i straży miejskiej, zwracając uwagę na ich specyfikę i różnice. Mundury obu służb stanowią ważny element identyfikacyjny i symbol zakresu kompetencji funkcjonariuszy. Różnice w umundurowaniu wynikają z precyzyjnych przepisów prawnie uregulowanych. Przeczytaj wpis i dowiedz się więcej!
Czytaj więcej
Jakie wyposażenie musi posiadać straż graniczna?
W tym wpisie omawiamy wyposażenie straży granicznej, kluczowej służby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic kraju. Mundury stanowią istotny element identyfikacyjny i są różnorodne w zależności od sytuacji służbowej. Uzbrojenie SG obejmuje różne rodzaje broni palnej i środki przymusu bezpośredniego, a każdy rodzaj broni jest dostosowany do specyfiki działań. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej
Baretki policyjne - jakie są rodzaje i typy?
Baretki policyjne są nieodłącznym elementem wyposażenia funkcjonariuszy Policji, noszonymi na lewej stronie piersi wraz z umundurowaniem służbowym. Mają one za zadanie reprezentować odznaczenia, ordery i medale zdobyte przez policjantów w trakcie ich kariery. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje baretek!
Czytaj więcej
Baretki – czym są i jak je nosić?
Baretka to forma odznaczenia wojskowego, która może przybierać postać honorową, jak i reprezentować konkretne zasługi bądź wydarzenia. Oprócz baretek Wojska Polskiego równie popularne są baretki reprezentujące takie odznaczenia, jak Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju czy też Medal Za Zasługi Dla Związku Zawodowego Strażaków PSP "FLORIAN".
Czytaj więcej
Straż Graniczna w czasie epidemii COVID-19
Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość państw zdecydowała się na zamknięcie swoich granic z troski o zdrowie  obywateli. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która od dnia 15 marca 2020 r. przywróciła tymczasowo kontrolę na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, zachowując ją na granicy zewnętrznej z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Wjazdy i wyjazdy z kraju odbywają się tylko w wyznaczonych miejscach, co w połączeniu z kontrolami w portach morskich i na lotniskach wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników Straży Granicznej.
Czytaj więcej
Umundurowanie Straży Granicznej po zmianach w kwietniu 2020

Mundury straży granicznej przeszły długą drogę aż do wypracowania formy, którą reprezentują obecnie. Ze względu na rangę wykonywanego zawodu ich wzory zostały zastrzeżone, co w praktyce oznacza, że nie mogą być noszone przez nieupoważnione osoby cywilne. Dokładną formę obecnego umundurowania opisuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dokumencie można się zapoznać z każdym elementem odzieży, który jest charakterystyczny dla Strażnika Granicznego.

Czytaj więcej
Umundurowanie wz. 2010

Nad nowym wzorem umundurowania polowego pracę rozpoczęto na początku XXI wieku. Doświadczenia z misji w Iraku i Afganistanie dowiodło, iż ówczesny mundur wz. 93 jest niefunkcjonalny i niedostosowany w stosunku do obecnego pola walki. W związku z tymi faktami w maju 2007 roku Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło rozpocząć pracę nad nowym umundurowaniem. Informację tą opinii publicznej przekazał  gen. Waldemar Skrzypczak.

 

 

Czytaj więcej
pixelpixel