Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką kaburę policyjną wybrać do poszczególnych rodzajów broni?

2023-10-25
Jaką kaburę policyjną wybrać do poszczególnych rodzajów broni?

Interesujesz się tematem broni palnej? Z pewnością wiesz, że na co dzień może być Ci potrzebna odpowiednia kabura - i zapewne ciekawi Cię, jakie kabury wykorzystują polskie służby mundurowe. Sprawdziliśmy, jakiego typu kabury preferują policjanci. Czytaj dalej - dowiesz się o wyborze kabury policyjnej w zależności od preferencji. 

Rodzaje kabur i ich specyfika

W wyborze odpowiedniej kabury na broń palną istotne są różne czynniki - są to między innymi: 

  • rodzaj broni, 
  • komfort noszenia, 
  • dostępność, 
  • szybkość dobycia,
  • możliwość skrytego przenoszenia. 

Kabury policyjne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpiecznego i efektywnego przenoszenia broni - właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich właściwy dobór w zależności od specyfiki wykorzystywanej broni.

Kabura na broń typu IWB lub AIWB

To rozwiązanie skierowane głównie do osób, których działania wymuszają noszenie broni w sposób skryty. Kabura IWB (Inside the Waistband) jest noszona wewnątrz spodni, po wewnętrznej stronie paska. Podobnie jest w przypadku AIWB - jej pełna nazwa to Appendix Inside the Waistband, co po angielsku oznacza, że jest ona noszona w miejscu, gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy. Wymaga większej ostrożności i podejścia do dobywania broni - warto również wspomnieć, iż ze względu na jej charakter może wymagać wyboru luźniejszej odzieży. 

Sposób noszenia kabury policyjnej IWB zdradza jej zastosowanie. Warto wybrać tę formę, gdy priorytetem jest wspomniane skryte noszenie broni i minimalizacja widoczności oraz komfort - zaleca się jednak, aby poświęcić trochę czasu na trening związany z korzystaniem z tego typu kabury.

Kabura policyjna OWB

Prawdopodobnie najbardziej tradycyjne rozwiązanie w dziedzinie kabur policyjnych. Jej pełna nazwa to Over the Waistband - kabura jest noszona po zewnętrznej stronie odzieży, po boku pasa spodni. OWB to wybór dla tych, którzy preferują tradycyjne i sprawdzone rozwiązania. Jest to kabura łatwo dostępna, stabilnie trzymająca broń i dopasowana do wielu rodzajów uzbrojenia.

Jeśli zależy nam na łatwym dostępie do broni, a skryte przenoszenie nie jest naszym priorytetem - OWB będzie trafnym wyborem. To rodzaj kabury na broń chętnie wykorzystywanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych czy osoby aktywnie uczestniczące w sportach strzeleckich.

Kabura typu Drop Leg Holster

W tym wypadku mamy do czynienia z kaburą policyjną przymocowywaną do uda, co zapewnia szybki dostęp do broni. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób potrzebujących zminimalizowanego czasu reakcji i łatwego dobycia broni. To także opcja skierowana do osób preferujących przenoszenie broni nieco niżej niż tradycyjne kabury na pasie.

Jeśli zależy nam na szybkości i komforcie noszenia broni oraz ułatwieniu jej dobycia, szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji - ten rodzaj kabury jest godnym rozważenia wyborem.

Kabura policyjna - nie tylko na broń palną

Warto zaznaczyć, że "kabura na broń" nie musi jedynie oznaczać akcesorium do przenoszenia broni palnej!

Służby mundurowe często wykorzystują także kabury na gaz pieprzowy oraz pałki teleskopowe. Podobnie, jak w przypadku akcesoriów dedykowanych broni palnej - kabury służące do noszenia broni białej bądź miotaczy gazu gwarantują szybki i kontrolowany dostęp do narzędzi samoobrony w sytuacjach awaryjnych przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka nieprawidłowego użycia (co jest szczególnie ważne w przypadku gazu pieprzowego).


Wszystkie wspomniane kabury zapewniają szybki dostęp do różnych typów broni. Bezpieczeństwo i efektywność obrony osobistej są priorytetem - dlatego ważne jest dokładne zrozumienie specyfiki każdej kabury i dopasowanie wyboru do indywidualnych potrzeb oraz wymagań.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixelpixel