Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dumnie nosiły mundury i ratowały życie– o mundurach kobiet w okresie II Wojny Światowej

2018-11-16
Dumnie nosiły mundury i ratowały życie– o mundurach kobiet w okresie II Wojny ŚwiatowejWiele mówi się o mundurach wojskowych w okresie II Wojny Światowej, o tym jak zmieniał się ich wygląd, jaką rolę w ich designie odegrała reforma umundurowania. Wszystkie te kwestie dotyczą mundurów mężczyzn. Jak jednak przedstawiała się kwestia umundurowania kobiet? Jak wyglądały ich stroje wojskowe? Sprawdźmy!  

Rola kobiet na froncie w okresie II Wojny Światowej


Zanim przejdziemy do omówienia mundurów kobiecych, musimy zacząć od jasnego określenia roli kobiet na froncie. Prawdą jest, że kobiety w okresie II Wojny światowej nie służyły w jednostkach liniowych. Jeśli jednak dochodziło do takiej sytuacji... były one przebrane za mężczyzn, a zatem – nosiły męski mundur. Wyjątkiem są tutaj jedynie Nocne Wiedźmy z ZSRR, czyli kobiecy oddział snajperek i pilotek. Jednak także i w tym przypadku, mundur kobiecy nie miał za wiele wspólnego z krojem dopasowanym do kobiety. Był raczej męski – zarówno jeśli chodzi o fason, jak i o materiał, z którego został wykonany.

Wiedźmy z ZSRR – jak wyglądały mundury snajperek?

O Nocnych Wiedźmach z ZSRR słyszał chyba każdy. To właśnie te młode i niezwykle odważne kobiety, nocą, przy zgaszonych silnikach samolotów przelatywały nad terytorium wroga, by je zbombardować a tym samym utrudnić mu jakiekolwiek działania. Oddziałem dowodziła Marina Raskowa. Jak jednak wyglądały mundury Nocnych Wiedźm? Otóż, tak jak wspomniane zostało wcześniej, nie różniły się one zbytnio od męskiego stroju pilota ZSRR. Bufiaste nogawki spodni, wysokie buty oraz klasyczna wojskowa kurtka – dokładnie tak ubierały się podczas wojny Nocne Wiedźmy. Patrząc na historyczne fotografie, na których dziewczęta z oddziału Raskowej się uśmiechają, mamy spory problem z odróżnieniem ich od mężczyzn.  

Nieocenione sanitariuszki

Kiedy mówimy o kobietach walczących w okresie II Wojny Światowej, nie możemy w żaden sposób pomijać roli sanitariuszek. To one dbały o rannych, to one ratowały życie żołnierzom. Ubrane w wykonane z sukna, białe, przypominające sukienkę za kolana, kitle lekarskie, z charakterystycznym wiązaniem w pasie, stanowiły podporę nie tylko polskiej armii ale każdej, która brała czynny udział w działaniach zbrojnych. Sanitariuszki nierzadko narażały swoje życie, aby ratować rannych, dlatego ich rola w okresie II Wojny Światowej, wcale nie jest mniejsza aniżeli rola żołnierzy.   Niestety, obecnie dostępne źródła nie podają zbyt wielu informacji na temat tego, jak dokładnie wyglądały mundury kobiet w okresie II Wojny Światowej. Szczególnie, jeśli mowa o mundurach bojowych. Nie oznacza to jednak, że rola kobiet na wojnie była znikoma. Gdyby nie one, wiele akcji zbrojnych mogłoby skończyć się niepowodzeniem. Przede wszystkim z powodu wielkiej roli jaką odegrały w trakcie działań konspiracyjnych.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixelpixel