Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Umundurowanie Straży Granicznej po zmianach w kwietniu 2020

2020-06-04
Umundurowanie Straży Granicznej po zmianach w kwietniu 2020Mundury straży granicznej przeszły długą drogę aż do wypracowania formy, którą reprezentują obecnie. Ze względu na rangę wykonywanego zawodu ich wzory zostały zastrzeżone, co w praktyce oznacza, że nie mogą być noszone przez nieupoważnione osoby cywilne. Dokładną formę obecnego umundurowania opisuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dokumencie można się zapoznać z każdym elementem odzieży, który jest charakterystyczny dla Strażnika Granicznego.

Umundurowanie Straży Granicznej – krótka historia

Historia umundurowania Straży Granicznej rozpoczyna się dopiero w 1999 roku, kiedy to pierwsze rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zastrzeżony ubiór tej jednostce. Wcześniej pracownicy Straży Granicznej korzystali z umundurowania Wojska Polskiego. Pierwsze normy prawne w tym zakresie były więc przełomowe dla Straży Granicznej, a początkowy mundur nadal opierał się na stroju wojskowym. Do odzieży dodano jednak elementy charakterystyczne, takie jak okrągła czapka garnizonowa z zielonym otokiem i lamówką, zielony beret, skórzany lub poliamidowy pas w kolorze czarnym oraz haftowana oznaka orła państwowego z napisem Straż Graniczna na nakryciu głowy i z oznaczeniem dystynkcji. Forma ta obowiązywała jednak jedynie przez 3 lata, ponieważ prace nad nowym ubiorem służbowym Straży Granicznej rozpoczęły się ponownie w 2002 roku.

Zmiany w umundurowaniu Straży Granicznej

Nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2002 r. wprowadziło szczegółowe wzory, normy odznak, emblematów oraz umundurowania dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. Zasady noszenia nowego stroju uzależnione były od reprezentowanej jednostki, tj. wz. wojsk lądowych, wz. marynarki wojennej oraz wz. wojsk lotniczych. Ubiór funkcjonariuszy został uzupełniony o nowe elementy, takie jak czarne kurtki, koszule odpowiednio w trzech różnych wersjach oraz furażerki. Kolejne lata przynosiły jednak dla Straży Granicznej kolejne zmiany, które obejmowały ustalenie wyglądu służbowego, wyjściowego, polowego, a nawet galowego. Z czasem do umundurowania Straży Granicznej weszły też stroje z nadrukiem maskującym przeznaczone do pracy w złych warunkach atmosferycznych oraz mundury w wersji letniej do wykonywania obowiązków w wyższych temperaturach powietrza. Ubiór ten składa się z kurtki oraz spodni z oddychającego, lecz wodoodpornego materiału. Sama tkanina ma odcień oliwkowy, a nadruk maskujący łączy w sobie kolor brązowy, czarny oraz ciemno i jasnozielony. Finalnie więc pełen zestaw umundurowania Strażnika Granicznego zgodnie z rozporządzeniem z 2016 r. składa się z: Poszczególne stroje nosi się ze sobą według ustalonych w rozporządzeniu wzorów z zachowaniem podziału na strój letni od 1 maja do 30 września oraz zimowy od 1 grudnia do końca lutego. W pozostałych miesiącach przejściowych funkcjonariusze dobierają strój według własnego uznania.
Foto: Straż Graniczna
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel