Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

11 listopada nie tylko w Polsce - Dzień Pamięci i Dzień Weteranów - podsumowanie świąt powiązanych z końcem I Wojny Światowej.

2019-11-22
11 listopada nie tylko w Polsce - Dzień Pamięci i Dzień Weteranów - podsumowanie świąt powiązanych z końcem I Wojny Światowej.W Stanach Zjednoczonych na dzień 11 listopada przypada Dzień Weteranów, kiedy amerykanie wspominają żołnierzy służących w siłach zbrojnych. W krajach Wspólnoty Narodów oraz we Francji termin ten natomiast znany jest jako Dzień Pamięci. Co warto wiedzieć o tych świętach? Odpowiadamy.

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce

Dzień ten corocznie świętowany jest dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Warto jednak pamiętać, że proces odzyskiwania wolności przez Polskę odbywał się stopniowo. Dzień ten zbiega się też z datą zakończenia I Wojny Światowej oraz zawarcia rozejmu w Compiègne, który oznaczał ostateczną klęskę Niemiec w działaniach wojennych. 10 listopada do Warszawy przybył natomiast Józef Piłsudski, a naród polski poczuł, że odzyskuje wolność.Z historycznego punktu widzenia świętowanie niepodległości nie zawsze było łatwe. Początkowo przybierało ono charakter święta wojskowego, jednak lata II Wojny Światowej i komunistycznego reżimu umożliwiały jedynie zaznaczanie swojej pamięci poprzez niewielkie akcje sabotażowe. Obecnie główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach biorą udział najwyższe władze państwowe, kościelne, wojsko oraz obywatele. W całym kraju odbywają się również radosne marsze i pochody, biegi, pikniki, koncerty, a także wykłady patriotyczne.

Dzień Weteranów w Stanach Zjednoczonych

Święto to zostało ustanowione w 1919 roku przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, jako Dzień Rozejmu (Armistice Day). Jego głównym celem było uczczenie zakończenia I Wojny Światowej. W dniu 1 czerwca 1954 prezydent Dwight Eisenhower ustanowił 11 listopada świętem narodowym o nazwie Dzień Weteranów (Veterans Day).W Dniu Weteranów w USA zamknięta jest większość urzędów stanowych, szkół, banków oraz urzędów federalnych.Głównym celem amerykańskiego święta jest uhonorowanie weteranów służących w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Mimo, że wydarzenie wspomina o żołnierzach poległych, to wyjątkowy nacisk kładzie się na uhonorowaniu i podziękowaniu weteranom żyjącym. Żołnierzom poległym dedykowane jest natomiast święto Memorial Day, które celebrowane jest w maju.

Dzień Pamięci w krajach Wspólnoty Narodów i Francji

Święto obchodzone jest 11 listopada na cześć żołnierzy poległych w wojnach, a także jako upamiętnienie rozejmu kończącego I Wojnę Światową. Aktualnie uroczystości upamiętniające odbywają się w krajach Wspólnoty Narodów, czyli organizacji powstałej w 1931 roku podczas przyjęcia Statutu Westminsterskiego. Święto uznawane jest jednak nie tylko w krajach będących częścią dawnego Brytyjskiego Imperium Kolonialnego, ale również we Francji, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz Belgii. Tradycyjnie w dniu 11 listopada o godzinie 11 na pamiątkę godziny zawieszenia broni podczas I Wojny Światowej, poległym w czasie wojny żołnierzom oddawany jest hołd w postaci dwóch minut ciszy. Obywatele świętujących krajów poczuwają się w tym czasie do odłożenia na bok codziennych obowiązków i przystanięcia w chwili zadumy.
pixelpixel