Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia munduru 2010

2020-09-05
Historia munduru 2010Prace nad nowym mundurem Wojska Polskiego trwały od 2007 do 2010 roku, a w toku projektowania nie zabrakło również konsultacji z żołnierzami pracującymi w Iraku i Afganistanie. Celem było stworzenie munduru bardziej funkcjonalnego, lepszego jakościowo oraz z lepszym kamuflażem. Finalnie projekt zakończył się sukcesem, a innowacyjne rozwiązania tekstylne zaskoczyły samo NATO oraz zainteresowało wojska amerykańskie. Jak wyglądała droga do stworzenia munduru 2010?

Przede wszystkim funkcjonalność, czyli konsultacje z żołnierzami

Umundurowanie polowe wz. 2010 to mundur Wojska Polskiego zastępujący wcześniej użytkowane umundurowanie wz. 93 wprowadzone u schyłku XX wieku. Projekt nowego stroju powstał na skutek zażaleń, jakie polscy żołnierze pracujący w Iraku i Afganistanie zgłaszali w związku z codziennym użytkowaniem wzoru 93. W ich opinii dotychczasowe umundurowanie było nie tylko mało funkcjonalne i nietrwałe, ale przede wszystkim niedostosowane do współczesnego pola walk, co utrudniało wykonywanie obowiązków. W efekcie wielu polskich żołnierzy na misjach chętniej korzystało z mundurów amerykańskich lub decydowało się na samodzielny zakup albo przeróbkę stroju.

Pracę nad nowym mundurem polowym zapoczątkowano już w 2006 r. w Wojskowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Służby Mundurowej w Łodzi. Jednak intensywne projektowanie oraz przyglądanie się potrzebom żołnierzy przypadało na lata 2007-2010. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii zdecydowano się na testowanie nowego umundurowania przez żołnierzy pracujących w kraju i za granicą. Prowadzone na bieżąco konsultacje sprawiły, że w 2010 roku zamknięto etap projektowania. Na rozpoczęcie wdrażania nowy mundur Wojska Polskiego musiał jednak zaczekać do kwietnia 2012 r.

Krótka historia munduru 2010

Opinie i sugestie zebrane od żołnierzy testujących prototyp nowego munduru po raz pierwszy przedstawiono w dniu 29 września 2008 r. na konferencji łódzkiego Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej. Podczas spotkania obecne były osoby reprezentujące jednostki krajowe i zagraniczne, w których testowano prototypy nowych mundurów, producenci oraz prasa branżowa zainteresowana tą tematyką. Po spotkaniu stworzono drugi prototyp mundurów poddany kolejnym testom wśród żołnierzy. Po wprowadzeniu następnych poprawek w 2010 r. ogłoszono koniec prac nad tworzeniem nowego wzoru polowego umundurowania Wojska Polskiego.

Życie pisze jednak różne scenariusze, a nowe rozporządzenie w sprawie zmiany umundurowania zostało podpisane przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka dopiero 30 kwietnia 2012 r. Formalnie wtedy zaczęto stopniowe wprowadzanie nowego munduru 2010.

Z czego składa się mundur 2010?

Finalna wersja munduru Wojska Polskiego występuje w 4 zasadniczych wersjach składających się z bluzy i spodni:

  • zwykłej,
  • letniej,
  • tropikalnej,
  • specjalnej.

Nowe umundurowanie wniosło w rzeczywistość żołnierzy również inna korzystną zmianę, jaką jest bardziej funkcjonalna rozmiarówka stroju. Dotychczas dobieranie mundurów odbywało się na podstawie wzrostu, obwodu klatki piersiowej oraz obwodu pasa, a poszczególne rozmiary różniły się między sobą o 2 cm. Utrudnieniem był jednak barak ujednolicenia rozmiarów strojów. I tak przykładowo wymiary munduru polowego nie odpowiadały kombinezonowi czołgisty o takiej samej rozmiarówce. W przypadku mundurów 2010 zdecydowano się więc na wprowadzenie przedziałów, dzięki czemu jeden strój pasuje na wielu żołnierzy o podobnych wymiarach.

pixelpixel