Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Individual Integrated Fighting System

2019-07-31
Individual Integrated Fighting System
Zasadnicze zmiany jakie niosło wyposażenie IIFS to:
Zastąpienie szelek kamizelką taktyczną LBV czyli Load Bearing Vest (późniejsze jego iteracje to TLBV: Tactical Load Bearing Vest i ETLBV: Enhanced Tactical Load Bearing Vest) oraz wersją przeznaczoną dla grenadiera: ACV (Ammunition Carrying Vest). Rozwiązanie to ma swoje korzenie w wyposażeniu szytym przez Natick Laboratories dla jednostek specjalnych działających na terenie Wietnamu i Kambodży. Nowoczesne, niesymetryczne pole walki – bardzo różne od doświadczeń Drugiej Wojny - pokazało, że umieszczanie oporządzenia na pasie jest nie tylko niewygodne (mocno obciągające ramiona) ale też ogranicza ruchy i może być niepotrzebnie głośne.
Przeniesienie magazynków i granatów na klatkę piersiowa zapewnia lepsze rozłożenie ciężaru. Jednocześnie oporządzenie IIFS jest kompatybilne z pasem i ładownicami systemu ALICE. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było suplementowanie wyposażenia żołnierzy nowymi rozwiązaniami bez konieczności schowania do magazynów olbrzymiej ilości ładownic, pokrowców, chlebaków etc. (oporządzenia ALIVE wyprodukowano tak dużo, że w chwili obecnej jest wykorzystywane w jednostkach szkoleniowych, a często wciąż można je też zobaczyć na polu walki).
Pierwotna idea zakładała też umieszczenie w kamizelkach paneli kevlarowych, jednak odrzucono to rozwiązanie jako zbyt drogie – system IIFS i tak był kompatybilny z kamizelką PASGT (Personal Armor System for Ground Troops). Poza kamizelką wprowadzono też dwa rodzaje plecaka: duży Field Pack oraz mały Combat Patrol
Pack który mógł być noszony samodzielnie lub dopięty do swojego większego brata. Mocowanie – podobnie jak w kamizelce – rozwiązane jest w oparciu o zapięcia ITW Fastex pozwalające na szybie i ciche przypinanie i odpinanie elementów. IIFS wciąż znajduje się na wyposażeniu wojsk Stanów Zjednoczonych (zarówno Armii jak i Korpusu Piechoty morskiej, lotnictwa czy Gwardii Narodowej), jednak w olbrzymiej mierze wyparły go rozwiązania wprowadzone w ramach systemu taśm 25mm czyli MOLLE (Modular Lightweight Load-carrying Equipment). Nie umniejsza to faktu, że idea stojąca za IIFS – modułowość, zmniejszenie masy i ergonomia stały się podstawą wszystkich rozwiązań, które pojawiły się – zarówno w USA jak i na Świecie – po nim. Był też prekursorem stosowania klamer typu „fastex” oraz stosowania materiałów słabiej odbijających światło podczerwone (dzięki czemu w porównaniu do nylonu używanego w ramach ALICE oporządzenie IIFS nie świeci tak mocno w noktowizji). Niektóre polskie kamizelki jak np. Lubawa czerpią garściami z rozwiązań wymyślonych na potrzeby LBV. Spadkobiercą IIFS wydaje się być zaprojektowany na potrzeby jednostek specjalnych system ELCS przejmujący nie tylko estetykę kamizelek LBV, ale też wprowadzający rozwiązania pierwotnie proponowane dla nich rozwiązania jak wkłady kevlarowe.
pixelpixel