Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozwój munduru policyjnego po '89 roku

2021-02-16
Rozwój munduru policyjnego po '89 rokuDotychczasowa historia munduru polskiej policji jest dosyć burzliwa, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat kilkukrotnie pojawiały się nowe koncepcje, które proponowały praktyczniejsze zmiany. Jeszcze przed 1989 rokiem obowiązkowym strojem Milicjantów były niebieskie koszule i ciemnogranatowe krawaty. Stopniowe zmiany jednak przyniosło przekształcenie Milicji w Policję. Mimo że początkowo nie wymieniono umundurowania funkcjonariuszów, to pod koniec lat 90. rozpoczęto ich sukcesywną wymianę.

Mundur policyjny u schyłku PRL

Pod koniec epoki PRL oraz w pierwszej połowie lat 90. XX wieku popularnym zjawiskiem było noszenie spójnego umundurowania przez Policję, Wojsko Polskie, a nawet Ochotniczą Straż Pożarną. Wraz z upływem czasu zaczęto jednak wprowadzać pierwsze zmiany w tej kwestii, aby zróżnicować garderobę poszczególnych funkcjonariuszy. Warto jednak podkreślić, że mimo wielu podejmowanych prób zmiany umundurowania Policji, mundur Milicji z lat 80. z kosmetycznymi poprawkami obowiązuje praktycznie do dzisiaj. Fakt ten jest związany z trudnościami w znalezieniu środków finansowych na zaprojektowanie i zakup nowego umundurowania. Pojawiające się zmiany mają więc charakter stopniowego zastępowania poszczególnych elementów garderoby nowymi.

W roku 2018 rozpoczęła się wymiana mundurów ćwiczebnych funkcjonariuszy Policji. Zgodnie z zapowiedziami ma się ona zakończyć jeszcze w tym roku. Obowiązujące czarne mundury zastępowane są stopniowo ubiorem granatowym, który nawiązuje jeszcze do umundurowania Policji Państwowej z czasów II Rzeczypospolitej. Dodatkowo odcienie granatu są uniwersalnym kolorem dla funkcjonariuszów Policji niemalże na całym świecie.

Kolejną istotną zmianą w umundurowaniu jest zastąpienie wprowadzonej w latach 90. XX wieku czapki z daszkiem typu bejsbolówka. Na jej miejsce pojawiła się furażerka, która inspirowana była umundurowaniem służb węgierskich.

Obowiązujący wzór mundurów policyjnych – normy prawne

Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, służba policyjna zaliczana jest do formacji umundurowanych oraz uzbrojonych. W myśl art. 60 tego aktu prawnego, każdy funkcjonariusz posiada obowiązek noszenia munduru podczas pełnionej służby. Zdarza się jednak, że Komendant Główny Policji zadecyduje inaczej, do czego został upoważniony.

Zmiany na początku lat 90. XX wieku nie były jednak zbyt odczuwalne. Dopiero w rozporządzeniu z dnia 20 maja 2009 r. przygotowano dokładny opis poszczególnych elementów garderoby policjanta. Dokument określa, jak powinien wyglądać mundur Policji pod względem kroju i kolorystyki. Zamieszczono w nim zarówno dokładny opis, jak i formę graficzną, która przedstawia, jak obecnie prezentuje się ubiór funkcjonariusza Policji. Na unormowanie tej kwestii od czasów schyłku PRL trzeba więc było czekać wiele lat.

Zmiany w mundurze policyjnym w 2021 – czy czeka nas coś nowego?

Niedawno rozpoczęty rok 2021 nie przyniesie znacznych zmian w dotychczasowym umundurowaniu Policji. Czas ten będzie jedynie kontynuacją wprowadzanych od 2018 roku założeń, które nie różnią się jednak w sposób istotny od wcześniej przyjętego umundurowania.

W efekcie czapki z daszkiem będą zastępowane furażerkami, a kolorystyka munduru będzie nadal zmieniana z czarnej na granatową. Dodatkowo strój ćwiczebny może być zestawiany z elementami munduru służbowego wśród policjantów, którzy pełnią służbę w dziale prewencji, wydziałach patrolowych oraz interwencyjnych.

pixelpixel