Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ciekawostki o Państwowej Straży Pożarnej - co warto wiedzieć?

2023-06-28
Ciekawostki o Państwowej Straży Pożarnej - co warto wiedzieć?

Państwowa Straż Pożarna to niezwykle ważna jednostka, która zajmuje się nie tylko gaszeniem pożarów, ale również pełni wiele innych ważnych funkcji. Mimo że jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia, mało osób zna ciekawostki o państwowej straży pożarnej. Czytaj dalej i poznaj tę służbę mundurową bliżej. 

Nie tylko pożary - ciekawostki o Państwowej Straży Pożarnej

Czy wiesz, do jakich zgłoszeń wzywana jest państwowa straż pożarna? Ciekawostką dla niektórych osób może być fakt, że strażacy odpowiadają nie tylko za gaszenie pożarów, ale szereg innych zadań. Jakich? Pomagają w wydobywaniu poszkodowanych z pojazdów i usuwaniu niebezpiecznych substancji z jezdni. Podejmują działania mające na celu ochronę mieszkańców, mienia i infrastruktury podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, burze, silne wiatry itp. Brygady często wzywane są również do pomocy rannym i uwięzionym zwierzętom czy usuwania gniazd szerszeni z obiektów mieszkalnych. Straż angażuje się także w interwencje dotyczące wycieków substancji chemicznych, niebezpiecznych gazów czy innych zagrożeń chemicznych.

Czas, czas, czas…

Jak możesz się domyślić, czas gra niezwykle ważną rolę w życiu każdego strażaka. Im wcześniej wóz strażacki dotrze na miejsce zdarzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że ogień uda się ugasić bez większych strat, ponieważ na początku nie rozprzestrzenia się aż tak szybko. Wiedziałeś jednak, że czas reakcji straży pożarnej na zdarzenie jest regulowany przez ustawę? Ciekawostką o straży pożarnej jest fakt, że brygada musi pojawić się na miejscu w ciągu 10 minut od pożaru jeżeli doszło do niego w granicach miasta, natomiast jeśli została wezwana na teren wsi, jest to 20 minut. Nie dziwi więc fakt, że strażacy mają kilka trików, które umożliwiają im szybkie wyruszenie na akcję. Bardzo często układają swój strój w sposób umożliwiający jego natychmiastowe założenie, czyli np. podwijają spodnie i wkładają je w buty PSP, dzięki czemu od razu mogą ubrać całą dolną część swojego stroju.

Ile wody mieści wóz strażacki?

Podczas akcji gaśniczych strażacy nie korzystają jedynie z wody dostępnej w zbiorniku znajdującym się na wozie strażackim. Dlaczego? Ponieważ mieści on tylko 2 350 litrów wody. Mimo że ta ilość wydaje się dość duża, w rzeczywistości wystarcza jedynie na 7,5 minuty jeśli strażacy korzystają z jednego węża. Natomiast jeżeli podłączonych jest ich więcej, woda skończy się jeszcze szybciej. Dlatego wozy strażackie wyposażone są w specjalne pompy, które pozwalają na szybkie uzupełnianie zapasów wody. Pompy najczęściej podłącza się do hydrantów lub do otwartych zbiorników, takich jak jezioro czy rzeka.

I dlaczego jest czerwony?

W pierwszych latach działania straży pożarnej jej jednostki nie miały zbyt dużego finansowania, a strażacy składali się głównie z ochotników. Co ciekawe, oszczędzano więc na wszystkim, również na farbie do malowania wozów strażackich. A ponieważ do najtańszych należała ta w kolorze czerwonym, właśnie nią ozdabiano samochody. Tak jaskrawa barwa pomagała również wyróżniać się strażackim wozom spośród innych, głównie czarnych pojazdów. 

Bezpodstawne wezwanie straży pożarnej będzie Cię słono kosztować

Na koniec nie tylko ciekawostka o państwowej straży pożarnej, ale i ostrzeżenie. Nieuzasadnione korzystanie z numerów ratunkowych, również tych należących do Straży Pożarnej, jest niewskazane i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jakimi? Kodeks wykroczeń mówi o karze grzywny do 1500 zł, ograniczenia wolności, a nawet aresztu. Oprócz tego osoba odpowiedzialna za takie wykroczenie może zostać obciążona kosztami związanymi z organizacją akcji ratunkowej.

Jesteś fanem Straży Pożarnej? U nas możesz znaleźć czapki PSP, krawaty PSP a nawet sznury do munduru strażackiego!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel