Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia strażaka?

2023-09-26
Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia strażaka?

Rozległe umiejętności i dokładne przeszkolenie muszą jednak iść w parze z odpowiednim sprzętem strażaka, które umożliwia mu pracę w skrajnie trudnych warunkach. Co składa się na podstawowe wyposażenie osobiste strażaka? Przed Wami pełna lista!

Wyposażenie osobiste strażaka - odzież ochronna

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl w kontekście osobistego wyposażenia strażaków (niezależnie, czy jest to wyposażenie OSP czy też PSP/JRG) jest kombinezon. Kombinezony dla strażaków projektowane są tak, aby skutecznie chronić strażaków przed niebezpieczeństwami pochodzącymi z różnych źródeł. W odpowiednim kombinezonie strażak będzie zabezpieczony przed działaniem chemikaliów i gazów toksycznych, promieniowaniem cieplnym czy nawet ukąszeniami owadów (wszak strażacy często trudnią się też usuwaniem gniazd - np. szerszeni). Każdy typ kombinezonu jest specjalnie przystosowany do konkretnego zagrożenia, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo funkcjonariuszom Straży Pożarnej.

Oczywistym jest, że strażacy muszą chronić swoje ręce, pracując w niezwykle wysokich temperaturach bądź w pobliżu niebezpiecznych substancji. Każdy model rękawic strażackich składa się z kilku warstw, z których każda ma swoje zadanie. Warstwa zewnętrzna może być wykonana z tkaniny aramidowej, PBI lub skóry, a jej głównym celem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. W środku znajduje się też wodoszczelna membrana oraz gruba aramidowa podszewka, która stanowi główną barierę przed promieniowaniem cieplnym - to ona zapewnia ochronę przed poparzeniami. 

Podobnej ochrony wymagają stopy strażaka - stąd nieodzownym elementem wyposażenia są też buty strażackie. Istnieją dwa główne rodzaje butów: skórzane i gumowe, wykonane zgodnie z odpowiednimi normami. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim odporność na zapalenie i wysoka wytrzymałość termiczna podeszwy. Buty wchodzące w skład wyposażenia strażaka muszą również posiadać sztywne noski, być wodoodporne i zabezpieczone przed przecięciem piłą. Nie zapominajmy też o przyczepności - podeszwy butów strażackich są wykonane ze specjalnej mieszanki gumy, która zapewnia pewność kroku nawet na trudnym terenie.

Pozostaje jeszcze hełm, który chroni głowę funkcjonariusza przed energią cieplną, uderzeniami spadających lub przemieszczających się przedmiotów oraz uderzeniami głową w przeszkody. Duża wytrzymałość hełmu uzyskiwana jest przez jego specjalną konstrukcję i stosowanie wzmacnianych materiałów; dodatkowe elementy hełmu (przyłbica i fartuchy) chronią też oczy, twarz i szyję strażaka.

Pozostałe elementy podstawowego wyposażenia strażaka

Wymiana informacji na terenie akcji jest kluczowa dla bezpieczeństwa strażaków i skuteczności działań. Dlatego do podstawowego wyposażenia strażaka zalicza się także radiostację - umożliwia efektywną komunikację między kierującymi akcją a dowódcami rot oraz zastępami, a także między osobami kierującymi działaniami ratowniczymi a stanowiskiem kierowania.

W zadymionych pomieszczeniach bądź miejscach zanieczyszczonych niebezpiecznymi substancjami niezbędne są aparaty powietrzne. Dostarczają użytkownikowi czyste powietrze, chroniąc drogi oddechowe przed zanieczyszczeniem i toksynami. Wdychane powietrze jest dostarczane z butli na sprężone powietrze przez reduktor ciśnienia, automat oddechowy oraz maskę.

W sytuacjach, gdy strażak musi szybko dostać się do ofiary lub do źródła pożaru niezastąpiony jest sprzęt burzący - halligan, topór czy bosak. Wymienione narzędzia pozwalają na przebijanie się przez zablokowane drzwi, odrywanie desek czy zrywanie podbitek, co może być niezbędne w trakcie akcji ratunkowej.

Strażacy na akcje zabierają też linki ratownicze i kamery termowizyjne. Linka służy przede wszystkim do wyznaczania drogi powrotnej w trudnych warunkach i wciągania linii gaśniczych na wyższe kondygnacje. Kamery znajdują zastosowane w trudnych warunkach działań pożarniczych - dzięki nim strażacy mogą szybciej przeszukać pomieszczenia i sprawniej poruszać się w zadymionych miejscach.

Jak można zauważyć - podstawowe wyposażenie strażaka jest kluczem do skutecznej i bezpiecznej pracy w zagrażających życiu warunkach. Wszystkie wymienione elementy chronią życie i zdrowie strażaków oraz pozwalają im skutecznie działać w najbardziej wymagających sytuacjach. To nie tylko narzędzia pracy - to gwarancja bezpieczeństwa dla osób, które wykonują niezwykle trudne zadania.

pixelpixel