Jakie elementy stroju są obowiązkowe dla pracowników Służby Więziennej?
Nie wszystkie służby mundurowe obserwujemy w akcji tak często, jak policję czy straż pożarną. Warto jednak poznać charakterystykę pracy funkcjonariuszy pełniących inne rodzaje zadań, którzy wykonują swoją nie mniej ważną pracę nieco bardziej w tle. Każda z tych służb ma swoje cechy charakterystyczne, w tym ich swoistą wizytówkę - mundur. Dobrym przykładem jest niezwykle ważna dla naszego bezpieczeństwa Służba Więzienna - czy wiecie, jak wygląda strój Służby Więziennej? Jakie jego elementy są obowiązkowe? Poniżej znajdziecie najciekawsze informacje na ten temat.
Co charakteryzuje strój Służby Więziennej?
Przede wszystkim trzeba rozgraniczyć rodzaje mundurów noszonych przez Służbę Więzienną. Pierwszy z nich to mundur wyjściowy (inaczej zwany galowym) - to strój oficjalny, zakładany przez funkcjonariuszy Służby Więziennej na szczególne rodzaje uroczystości. Co go wyróżnia? Przede wszystkim są to sznur galowy i baretki. Warto zaznaczyć, że w przypadku mundurów wyjściowych, elementy stroju Służby Więziennej mogą się różnić w zależności od pory roku. Okrycie wierzchnie (płaszcz) dostosowane jest do panujących warunków pogodowych - w zależności od tego, czy jest to mundur jesienno-zimowy, czy też wiosenno-letni.
Na co dzień do stroju służbowego funkcjonariuszy zaliczają się:
- czapka służbowa z metalowym orłem,
- wiatrówka,
- spodnie/spódnica letnia,
- kurtka (całoroczna),
- koszula służbowa,
- koszula służbowa letnia (w kolorze niebieskim),
- pasek,
- obuwie w kolorze czarnym,
- dystynkcja,
- oznaka służbowa.
W obu przypadkach - Służbę Więzienną charakteryzują stalowoniebieskie barwy, a wszelkie kontrastujące elementy (np. wypustki) są granatowe. Stalowoszare jest zaś wyposażenie polowe specjalne, którym może posługiwać się niejedna grupa funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Ważne regulacje
Wprawie poza służbą funkcjonariusz nie ma obowiązku noszenia stroju, ale warto zaznaczyć, że kwestie związane ze mundurem określone są odpowiednimi wymogami prawnymi - tym bardziej podkreślając rangę stroju Służby Więziennej. Jeszcze bardziej szczegółowymi regulacjami obwarowane są zasady prawidłowego noszenia wyżej opisanych mundurów oraz doboru akcesoriów, które funkcjonariusz nosi ze sobą na służbie. W większości elementy takie, jak pasek zegarka, oprawa okularów, parasol czy etui do telefonu powinny mieć kolor czarny. Zaznaczmy także, że mężczyźni będący częścią Służby Więziennej winni są nosić klasyczne fryzury oraz schludnie przycinać zarost.
Co w przypadku funkcjonariuszek Służby Więziennej?
Wyraźnie określone są także wymogi wobec kobiet będącymi funkcjonariuszkami Służby Więziennej. Oczywiście w takim wypadku możliwy jest wybór między spodniami a spódnicą, jednakże w przypadku tego drugiego elementu wymagana jest długość nie krótsza niż 5 centymetrów od miejsca, w którym znajduje się rzepka kolana.
Tak samo przepisy regulują fryzurę i podobne kwestie - wymagane jest upięcie włosów dłuższych, niż do ramion (powinny mieć też naturalny odcień), a makijaż i ewentualnie wykorzystany lakier do paznokci powinny być stonowane.
Inne elementy stroju Służby Więziennej
Wspomniawszy wcześniej o baretkach - nie sposób także ująć wśród elementów stroju Służby Więziennej wszelkich odznak, medali, odznaczeń oraz różnego rodzaju orderów mówiących o ich zasługach dla formacji. To jedne z elementów, które pokazują innym funkcjonariuszom, z kim mają do czynienia - i jak dużo osoba ta wnosi do ich struktur, a być może także ich codziennej pracy.
Jak więc można zauważyć: każda służba mundurowa w Polsce rządzi się nieco innymi prawami, lecz zawsze rozpoznamy je po ich swoistej wizytówce - stroju (Służby Więziennej lub każdej innej formacji). A że noszenie munduru jest niewątpliwym honorem - warto pamiętać, jakie zasady obowiązują w świecie służb mundurowych.