Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie elementy składają się na standardowy strój ratownika medycznego?

2023-04-25
Jakie elementy składają się na standardowy strój ratownika medycznego?

Główne elementy stroju ratownika medycznego

W skład tradycyjnego stroju ratownika medycznego wchodzą takie elementy jak spodnie, t-shirt lub koszulka polo oraz bluza, polar lub kurtka. Poszczególne części ubioru zmieniają się w zależności od aktualnej pory roku, panujących warunków atmosferycznych oraz indywidualnych preferencji pracowników służb medycznych. Strój ratownika dopełniają takie produkty jak buty ochronne, czapka zimowa, komin i rękawiczki zabezpieczające przed ewentualnymi urazami lub infekcjami. Odzież, którą noszą ratownicy medyczni jest łatwo rozpoznawalna, ponieważ łączy dwie barwy: czarny i fluorescencyjny czerwony. Dokładne specyfikacje zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18.10.2010 r. Na górnych częściach ubioru ratowników można zauważyć symbol ochrony zdrowia z napisem "Ratownictwo Medyczne" (umieszczony na lewej piersi) oraz duży haftowany napis "Ratownictwo Medyczne" znajdujący się na plecach. 

Dodatkowe wyposażenie ratowników medycznych

Warto pamiętać, że elementy stroju ratownika medycznego nie ograniczają się tylko do wspomnianych produktów. Pracownicy służby zdrowia noszą ze sobą szereg dodatkowego wyposażenia, które jest niezbędne podczas ich codziennej pracy. Wśród najważniejszych z nich można wymienić m.in. apteczkę, opaskę uciskową, kieszeń zrywalną, narzędzie ratownicze, koc termiczny, latarkę czy opatrunki. Niezwykle ważnym elementem stroju ratownika medycznego jest także modułowa kamizelka taktyczna, która najczęściej składa się z czterech dużych kieszeni do przenoszenia wyposażenia medycznego, np. wenflonów, opatrunków, stazy, czy rękawiczek. Mieści ona również czołówkę i stetoskop. Jest nieocenioną pomocą, w sytuacjach gdy ratownicy są zmuszeni do udzielania pomocy poszkodowanym z dala od karetki. 

Z jakiego materiału wykonuje się elementy stroju ratownika medycznego?

Ponieważ ratownicy medyczni muszą być przygotowani do pracy w różnych warunkach atmosferycznych, ich ubrania służbowe powinny zapewniać ochronę przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno, wiatr, deszcz czy śnieg. T-shirty, spodnie czy bluzy, z jakich korzystają ratownicy, najczęściej wykonywane są z czystej bawełny lub jej mieszanki z innymi tkaninami, np. poliestrem lub elastanem. Dzięki temu, elementy stroju ratownika medycznego są wygodne i zapewniają pełną swobodę ruchów podczas wykonywania czynności ratowniczych. Dodatek syntetyków poprawia także pochłanianie wilgoci i zmniejsza podatność materiału na rozwój grzybów. Ratownicy mogą się więc cieszyć świeżością i komfortem termalnym nawet w trudnych warunkach pogodowych. 

Rola ubioru ratownika medycznego

Strój ratownika medycznego musi spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim powinien zapewniać pracownikom wygodę i w żaden sposób nie ograniczać ich ruchów, gdyż mogłoby to wpłynąć na jakość świadczonej pomocy medycznej. Jasny, czerwony kolor i odblaskowe wstawki sprawiają, że osoby poszkodowane i postronne są w stanie szybko zauważyć ratowników i umożliwić służbom bezproblemowy dostęp do miejsca wypadku. Profesjonalne umundurowanie powinno także zapewniać pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Podczas dyżurów mogą mieć kontakt z różnego rodzaju substancjami i środkami chemicznymi, a ubranie często będzie stanowić w tych okolicznościach kluczową barierę ochronną. 

pixelpixel