Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie medale i odznaczenia policyjne możemy wyróżnić?

2023-11-28
Jakie medale i odznaczenia policyjne możemy wyróżnić?

Strażnicy porządku i bezpieczeństwa społeczeństwa, dumnie noszący odzież policyjną, nierzadko zasługują na wyjątkowe wyróżnienia ze względu na podjęty trud i wynikłe z niego osiągnięcia. Każdy z medali i odznaczeń policyjnych reprezentuje unikalną historię i zasługi danego policjanta.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 lipca 2000 r. stanowi fundament dla formy nadawania i sposobów noszenia odznaczeń przez policjantów. Dokument precyzyjnie określa kategorie odznak, opisując ich znaczenie oraz warunki, jakie należy spełnić, aby je otrzymać. Jakiego typu odznaki znajdziemy w rozporządzeniu? Przed Wami najważniejsze z nich.

Medale i odznaczenia policyjne - zestawienie najważniejszych wyróżnień

W niniejszym zestawieniu bliżej przyjrzymy się najważniejszym odznaczeniom, które świadczą o wyjątkowych osiągnięciach i zasługach policjantów w różnych obszarach służby.

Medal za Zasługi dla Policji

Jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń policyjnych, jakie może otrzymać funkcjonariusz, jest Medal za Zasługi dla Policji. Ustanowiony ustawą z 7 czerwca 2001 roku, ten medal honoruje osoby, które wykazały się wybitnym zaangażowaniem w realizację zadań Policji. Przyznawany jest nie tylko za osiągnięcia na krajowym podwórku, ale także za współpracę polskiej Policji z instytucjami policyjnymi innych państw. Cywilni pracownicy Policji także mogą być uhonorowani tym odznaczeniem.

Odznaka "Zasłużony Policjant"

To polskie odznaczenie cywilne przyznawane policjantom za szczególne zasługi i osiągnięcia służbowe, które przyczyniły się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego. Nadanie odznaki „Zasłużony Policjant” zazwyczaj ma miejsce z okazji Święta Policji lub Narodowego Święta Niepodległości.

Odznaka Honorowa Służby Kontrterrorystycznej

Odznaka ta wyróżnia policjantów za ich zaangażowanie w służbę kontrterrorystyczną. Jest to jeden z medali i odznaczeń policyjnych zarezerwowanych dla "ateków" - przyznawane jest za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi oraz ochrony społeczeństwa przed zagrożeniami terrorystycznymi.

Odznaka "Pilot Lotnictwa Policji"

Nie zapominajmy, że policjanci działają też w lotnictwie - to właśnie dla wybitnie zasłużonych w tej dziedzinie funkcjonariuszy powstała honorowa odznaka "Pilot Lotnictwa Policji". Wyróżnienie to jest symbolem umiejętności pilotażu, odwagi i zaangażowania w policyjne misje lotnicze.

Odznaka Honorowa Centralnego Biura Śledczego Policji

Dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji przewidziana jest osobna odznaka honorowa. To wyróżnienie podkreśla profesjonalizm, skuteczność i oddanie w prowadzeniu śledztw, które często mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Inne odznaczenia policyjne, o których warto wiedzieć

Oprócz wspomnianych policyjnych medali i odznaczeń istnieje szereg innych wyróżnień: to na przykład Krzyże Zasługi czy odznaki za zasługi w zwalczaniu klęsk żywiołowych. W zależności od zasług i osiągnięć, funkcjonariusze mogą również otrzymać odznaki symbolicznie związane z konkretnymi wydarzeniami, takimi jak Medal 30-lecia NSZZ Policjantów czy Krzyż niepodległości NSZZ policjantów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Symbole medali i odznaczeń policyjnych na mundurze - baretki

Wszystkie wspomniane wcześniej odznaczenia symbolizują baretki policyjne, umieszczane na mundurze funkcjonariusza. Te małe, kolorowe paski tkaniny są niezwykle ważnymi symbolami służby każdego policjanta: przedstawiają zasługi, osiągnięcia i specjalizacje poszczególnych funkcjonariuszy. Osoby zaznajomione z hierarchią i odznaczeniami policyjnymi mogą wyczytać z baretek danego funkcjonariusza całą historię jego służby w Policji. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest to swoisty, symboliczny życiorys policjanta.


Nie myślmy o medalach i odznaczeniach policyjnych jedynie w kategorii noszonej z dumą odznaki. Wyróżnienia te oznaczają, że policjant przeszedł długą drogę, pełną zasług i poświęceń dla dobra społeczeństwa - i to właśnie symbolizują.

pixelpixel