Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Baretki służby wojskowej - jakie są rodzaje i typy?

2023-07-12
Baretki służby wojskowej - jakie są rodzaje i typy?

Jeśli jesteście fanami militariów - zapewne znacie wagę orderów i odznaczeń przyznawanych naszym żołnierzom. Otrzymują je oni za szereg różnych dokonań - i mogą być prezentowane w różny sposób. To kwestia, która szczególnie przyciąga uwagę obserwujących wydarzenia, na których członkowie sił zbrojnych występują w galowych mundurach.

Co symbolizują różne rodzaje baretek służby wojskowej? Czym jest ten rodzaj odznaczeń? Jeśli dopiero zaczynacie interesować się tematem wojskowości - poniżej znajdziecie wyjaśnienie.

Rodzaje baretek służby wojskowej a typy odznaczeń

Krótko przypomnijmy, czym są baretki służby wojskowej. Typy tych odznaczeń mogą nieznacznie się od siebie różnić (o czym powiemy za chwilę), jednakże tym mianem określamy wąski, prostokątny pasek materiału, który żołnierz nosi na mundurze na piersi, po lewej stronie. Symbolizuje on konkretne wyróżnienie otrzymane przez żołnierza - zamiast nosić pełny order, krzyż bądź medal, na piersi munduru przyszywa się odpowiadającą mu baretkę, w barwach odpowiadających wstędze, na której zawieszone jest dane odznaczenie.

Medale i krzyże

W przypadku odznaczeń w formie medali i krzyży (np. Krzyż Zasługi Orderu św. Floriana, Medal za Zasługi dla Obronności Kraju) - odznaczenie rozpoznamy po barwach materiału, z którego wykonana jest baretka. Jak zaś poznać stopień danego odznaczenia?

W przypadku brązowych medali i krzyży - baretka jest wykonana z samego materiału w barwach odpowiadających odznaczeniu. Na baretce za srebrny medal pośrodku zobaczymy srebrny galonik, zaś w przypadku najwyższego stopnia (złotego medalu/krzyża) - galonik będzie złoty.

Medale za długoletnią służbę

Co wyróżnia ten typ baretek służby wojskowej? Ranga danego odznaczenia wyrażona jest poprzez rzymską liczbę oznaczająca długość służby żołnierza. W ten sposób możemy wyróżnić trzy charakterystyczne baretki odpowiadające rzeczonym medalom:

  • Brązowy Medal za Długoletnią Służbę (10 lat) - brązowe "X" na środku baretki,
  • Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (20 lat) - srebrne "XX" na środku baretki,
  • Złoty Medal za Długoletnią Służbę (30 lat) - złote "XXX" na środku baretki.

Odznaczenia dla służących w trakcie wojny

Szczególnym typem baretek są te, które przyznaje się żołnierzom za służbę podczas wojny lub w trakcie konkretnych misji. W zależności od nich wyróżniają się konkretną kolorystyką. Są to np. baretki odpowiadające Gwieździe Iraku, Gwieździe Czadu, Gwieździe Afganistanu czy medalom pamiątkowym, które żołnierze otrzymują za udział w danej misji.

Jak nosić różne rodzaje baretek służby wojskowej?

Niezależnie od typów baretek - służba wojskowa wymaga, aby baretki były umieszczone na mundurze w ściśle określony sposób.

Kolejność typów baretek służby wojskowej na mundurze - starszeństwo

Bardzo ważną regułą jest starszeństwo odznaczeń oraz orderów, którymi może poszczycić się żołnierz. Chodzi o kolejność ułożenia ich na mundurze wedle rangi odznaczenia reprezentowanego przez baretki. Układamy je od najważniejszego - od góry i od prawej strony. Odznaczenia mogą też różne klasy (ordery) lub stopnie (medale) - jeśli żołnierz został uhonorowany różnymi stopniami/klasami, na mundurze winien nosić baretkę symbolizującą najwyższą klasę bądź stopień.

Kolejność wyróżnień według starszeństwa jest następująca:

  1. ordery,
  2. odznaczenia,
  3. krzyże,
  4. medale,
  5. gwiazdy,
  6. odznaczenia resortowe,
  7. odznaczenia samorządów terytorialnych.

Dokładne zasady noszenia baretek

To kwestie uregulowane prawnie. Baretki będące w posiadaniu żołnierza należy przypiąć bądź przyszyć do munduru po lewej stronie piersi - tuż nad klapą lewej kieszeni. Zachowujemy symetrię względem kieszeni i przypinamy je w rzędach po 3 - bez przerwy między baretkami. Jeśli w dolnym rzędzie posiadamy tylko 1 lub 2 baretki - należy również umieścić je symetrycznie względem kieszeni. Wszystkie baretki wojskowe na mundurze Wojska Polskiego muszą mieć również szerszą i wyższą o 2mm czarną podstawę.

Mając wiedzę na temat znaczenia i różnych typów baretek służby wojskowej - możecie wręcz pokusić się o stworzenie przybliżonego życiorysu danego żołnierza, patrząc na symbole widniejące na jego mundurze. Pamiętajmy, że wszystkie z nich świadczą o trudzie i wyzwaniach, których podejmował się członek sił zbrojnych w trakcie służby!

pixelpixel