Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Softshell - jak to działa?

2022-05-12
Softshell - jak to działa?

Softshell to nowoczesna tkanina wykorzystywana do szycia odzieży outdoorowej, sportowej, turystycznej oraz wspinaczkowej. Wyjątkowe właściwości tego materiału sprawiły, że pokochały go miliony użytkowników na całym świecie. Co wpłynęło na tak olbrzymi sukces?

Softshell – początki tkaniny

Określenie softshell wywodzi się z języka angielskiego, gdzie „soft” oznacza miękki, delikatny, a „shell” powłokę. Nazwa ta została stworzona jako alternatywa dla określenia hardshell, czyli tkaniny, która składa się z 3 warstw:

  • Termoaktywnej,
  • Ocieplającej,
  • Zewnętrznej z membraną.

Idea przyświecająca twórcom tkaniny softshell polegała na połączeniu wszystkich tych właściwości, jednak w delikatniejszej postaci. Materiał ten miał być więc pozbawiony membrany, jednak miał wyróżniać się skuteczną ochroną przed wiatrem, świetną oddychalnością oraz zadowalającą izolacją termiczną. Założenie to jednak później się nieco zmieniło.

Softshell – czym jest obecnie?

Wraz z czasem zmieniły się potrzeby i wymagania użytkowników, co spowodowało powstanie nowych technologii. W efekcie softshellem zaczęto nazywać materiał, który posiada membranę, co nieco różni się od pierwotnej idei. Tkanina ta charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, co wynika z jej niewielkiej masy, oddychającej struktury oraz wiatroodporności. To doskonała alternatywa dla ubioru hardshell składającego się z bielizny termicznej, membrany oraz ocieplenia w postaci polara lub swetra.

Policyjne Kurtki softshellowe dostępne w sprzedaży dopasowane są do różnych warunków klimatycznych. To doskonały wybór na wiosnę i lato, a przy zastosowaniu odpowiedniego ocieplenia również na zimę. Softshell to materiał, który sprawdza się podczas wielu aktywności sportowych i outdoorowych.

Tkanina softshell – konstrukcja

Softshell składa się z 3 warstw:

  • Zewnętrznego poliestru,
  • Membrany,
  • Wewnętrznego polaru lub dzianiny, które dbają o komfort termiczny i zapobiegają wychłodzeniu.

W efekcie rozwiązanie to jest całkowicie wiatroodporne i oddychające. Softshell w pewnym stopniu jest także wodoodporny, co zawdzięcza impregnacji DWR. Warstwa ta nie chłonie wody, brudu oraz zanieczyszczeń.

Softshell – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Istnieje kilka parametrów tkaniny softshell, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem odzieży:

  • Rodzaj membrany – ma istotny wpływ na oddychalność tkaniny, którą należy dostosować do przyszłego zastosowania odzieży,
  • Krój stroju – aby softshell dobrze spełniał swoje funkcje powinien być dopasowany do sylwetki. Najlepiej, aby pod spód zmieściła się dodatkowa warstwa ocieplająca, która sprawdza się zwłaszcza w okresie zimowym,
  • Regulacja i kieszenie – to ważne dodatki, które wpływają na komfort noszenia oraz funkcjonalność wybranej odzieży,
  • Oddychalność wyrażoną w gramach na metr kwadratowy w przeliczeniu na 24h – oznacza to ilość pary wodnej, jaką odzież jest w stanie przepuścić w ciągu doby,
  • Grubość – cienkie softshelle typu ultralight sprawdzą się latem, grubsze tkaniny będą idealnym wyborem na wiosnę i jesień.

Jak należy nosić softshell?

Najlepszym ubiorem pod odzież typu softshell jest bielizna termoaktywna wykonana z szybkoschnącego i bezszwowego materiału. Świetną alternatywą będzie też koszulka termiczna lub zwykły, wygodny T-shirt. Warto jednak pamiętać, że softshell sam w sobie stanowi zbyt niską ochronę termiczną w okresie zimowym. Warto wtedy zadbać o dodatkową warstwę ocieplającą, np. polar, sweter lub grubą bieliznę termiczną. Dzięki temu odzież softshellowa może nam towarzyszyć niemal przez cały rok podczas wielu aktywności.

pixelpixel