Wymagania dotyczące odzieży i obuwia ratowników medycznych
Wymagania odzieży - ratownictwo medyczne
Wśród tradycyjnych elementów umundurowania ratowników medycznych znajdują się takie elementy jak spodnie ratownika, t-shirty, koszulki polo, bluzy, polary ratowników, kurtki i buty ochronne. W zależności od pory roku, aktualnych warunków atmosferycznych czy indywidualnych preferencji pracowników, mogą oni również nosić czapki zimowe, kominy oraz rękawiczki RM. Czym muszą się wyróżniać te produkty?
Bezpieczeństwo
Ochrona to priorytetowa rola odzieży dla ratowników medycznych. W czasie wykonywania akcji ratunkowych pracownicy są narażeni na szereg niebezpieczeństw, dlatego ważne jest, aby ich ubrania były wytrzymałe i chroniły swoich użytkowników przed zagrożeniami. Pod uwagę należy również wziąć zmienną pogodę i zadbać o to, by odzież ratowników była wodoodporna, ciepła i zabezpieczała przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Wygoda i termoregulacja
Ponieważ ratownicy pracują w różnych warunkach atmosferycznych, ich odzież powinna chronić przed przegrzaniem w upalne dni i wychłodzeniem w zimie, a także umożliwiać przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Bawełniane ubrania z domieszką syntetyków zapobiegają nadmiernemu poceniu się i utrzymują higienę podczas długich dyżurów. Są także wygodne i zapewniają swobodę ruchów, co jest kluczowe podczas intensywnych akcji ratowniczych.
Widoczność i oznakowanie
Jak można zauważyć, odzież ratowników medycznych jest dostępna w charakterystycznej kolorystyce. Podstawę ubioru stanowi czerń, na tle której wyróżnia się fluorescencyjny czerwony, a poszczególnych elementach stroju umieszczono dodatkowo odblaski. Na górnych częściach garderoby ratownika, takich jak kurtka, bluza czy t-shirt, znajdują się także napisy "ratownik medyczny" oraz emblematy z symbolem ochrony zdrowia. Takie połączenie poprawia widoczność ratownika zarówno w ciemności, jak i za dnia i zapewnia mu bezpieczeństwo w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Jaskrawe kolory i oznaczenia umożliwiają również szybkie zlokalizowanie pracownika służby zdrowia przez osoby poszkodowane lub postronne w momencie jego przybycia na miejsce wezwania.
Jakie są wymagania dla obuwia ratowników medycznych?
Podczas wyboru odpowiedniego obuwia służbowego, ratownicy medyczni powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na typ i jakość materiałów, z których wykonane są poszczególne modele. Muszą być wygodne i umożliwiać komfortową pracę przez cały dyżur, który często trwa nawet 12 godzin. Obuwie powinno także być dostosowane do różnych warunków atmosferycznych - w zimie zapewniać ciepło, a w lecie przewiewność. Należy pamiętać, że ratownicy często prowadzą akcje medyczne wymagających okolicznościach i muszą poruszać się m.in. po szkle, kałużach, środkach chemicznych czy nierównym terenie. Ważne jest więc, aby buty oferowały amortyzację w każdych warunkach i chroniły stopy nie tylko przed wstrząsami, ale również uderzeniami. Kolejne wymaganie względem obuwia ratowników medycznych to wodoodporność. Buty powinny zabezpieczać stopy pracowników nie tylko przed warunkami pogodowymi (deszczem czy śniegiem), ale także przed innymi cieczami, jakie mogą napotkać w trakcie swojej codziennej pracy (np. krew i płyny ustrojowe). Najlepiej będzie więc wybrać modele wykonane z materiałów o wysokich parametrach oddychających i hydrofobowych oraz uzupełnione o gumowe podeszwy. Takie połączenie sprawi, że obuwie będzie wytrzymałe, odporne na ścieranie i antypoślizgowe.